Praga stolica Czech | boska | e-blogi.pl
Praga stolica Czech 2016-12-30

 Praga stolica Czech


Wielkość i wystrój architektoniczny Pragi, do tej pory była całkiem inna w mojej głowie, wobec tego co zobaczyłam w mieście. W rzeczywistości, jest to bardzo ładne miejsce, ale z filmów wydawało mi się, że na widok tego miasta zaniemówię. Tak się nie stało. Atmosfera w Pradze jest sympatyczna, miło się zwiedza to miasto. 
Praga słynie w dużej ilości mostów, gdzie najstarszym i najsłynniejszym jest Most Karola (Karlův most). Leży on na rzece Wełtawie, łączy dzielnice Malá Strana ze Starym Miastem. Most Karola jest jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie o takiej rozpiętości przęseł.
Na moście znajduje się figura św. Jana Nepomucena, którego w 1342 roku zrzucono z mostu do rzeki Wełtawy. W przesłaniach jest, iż wkoło jego głowy pojawiło się pięć gwiazd (symbolizujących pięć cnót męczeńskich), tworzących aureolę. Według legendy, dotknięcie i wypowiedzenie życzenia przynosi szczęście. Oczywiście stałam w kolejce, aby chociaż raz jej dotknąć i pomyśleć sobie życzenie. Nie wierzę w tego rodzaju przesądy, ale z ciekawości udało mi się łatwo dostać do rzeźby.

Duża ilość mostów to jeden z elementów charakterystycznych dla tego miasta. Na rzece często możemy zobaczyć dużą ilość statków i kutrów pływających. Malowniczy widok, powoduje, że chce się pływać takimi statkami i zwiedzać w ten sposób okolicę.
Z rzeki widać dużo wysokich dachów różnych kościołów, zamków i pałaców. Jedne widziane z mostu inne zaś widzę ze wzgórza. Po lewej stronie widzimy Teatr Narodowy, który został wybudowany z datków mieszkańców. Piękny dach z koroną złotą, wyróżnia ten budynek na tle innych.
    Hradczany to olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, jest to dzielnica Pragi, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą.

Według księgi rekordów Guinessa Zamek Praski zajmujący 45 hektarów powierzchni jest uznany za największy kompleks zamkowy na świecie. Główne wejście do Zamku Praskiego wiedzie z rynku na Hradczanach Z pierwszego dziedzińca wchodzi się przez Bramę Macieja na drugi dziedziniec, gdzie znajduje się przepiękna barokowa fontanna. Bramę drugiego dziedzińca zdobią wspaniałe posągi gigantów walczących ze sobą.  


Trzeci dziedziniec to  zarazem centrum kompleksu zamkowego, z katedrą św. Wita i Bazyliką św. Jerzego. Katedra św. Wita została całkowicie ukończona w 1929 roku i jest to największym kościołem Pragi. 


 


Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha to gotycka katedra,  zlecona przez  Jan Luksemburski wraz ze swoimi synami – Karolem oraz Janem Henrykiem.  W głównej wieży mieszczą się wielkie renesansowe dzwony (Wacława i Zygmunta). 

Bujna zieleń znajdująca się w ogrodach królewskich oraz piękne rzeźby przyciągają wzrok turystów. Wszystko wygląda tak ładnie, że trudno jest wybrać jedno zdjęcie, które mogło by pokazać całe piękno znajdujące się w tym olbrzymim ogrodzie. Tu piękna rzeźba a tam fontanna.  


Bardzo podobały mi się ogrody Królewskie. Piękne stawy z dużymi okazami ryb, paw albinos spacerujący po parku, to tylko część atrakcji które tam możemy zobaczyć. 
Spacer upiększają piękne poletka winogron, które są nasadzone na brzegu wzgórza. Spacerując po Pradze można poczuć się chwilami jak by się było w Paryżu zaś za innym razem we Włoszech. Klimat słońce, oraz malownicze pole z winoroślami od razu spowodowało, że zapragnęłam pojechać do Włoch odwiedzić winnicę i spróbować pysznego czerwonego wina.   

      Praski zegar astronomiczny lub praski Orloj to znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Skonstruowany w 1410 roku jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną. Zegar składa się z trzech tarczy: astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich, kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.


Nasze oko cieszy piękny Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem (czes. Kostel Matky Boží před Týnem, potocznie Týnský chrám). Jest to zabytkowy gotycki kościół w Pradze, we wschodniej części Starego Miasta.

Ściana powstała w 1627 roku, jest zrobiona ze sprowadzonej "lawy" czyli tufu wulkanicznego , który uzupełniany był cementem. Dziwna ściana przyciąga uwagę i powoduje, że z chęcią się zatrzymałam i podziwiałam sople, szyszki i inne widoczne grudki, które napędzają wyobraźnię.Wieża Petřínská rozhledna.


Widoczna z daleka kopia wieży Eiffela – symbol Petřínskiego kopca, może być powodem do wielkiej radości. Ja bardzo chcę zobaczyć oryginalną wieżę  Eiffela, lecz ta też zrobiła na mnie wrażenie. Szybkie tempo zwiedzania Pragi spowodowało, że nie udało mi się wejść na szczyt i podziwiać widoki z góry. Mam nadzieję, że to nic straconego i jeszcze będę miała okazję do wejścia i podziwiania krajobrazu Pragi z wieży Petřínská rozhledna. Choć wieża jest 5 razy niższa od swojej starszej siostry, nie można odmówić jej osobistego uroku.

Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]